Trwa ładowanie...

Pierwszomajowy marsz skończył się blackoutami. Poważne problemy Kuby

Na skutek organizowanych na Kubie przez reżim komunistyczny uroczystości 1 Maja zwiększyły się niedobory energii elektrycznej. W wielu miejscach wyspy wystąpiły wielogodzinne przerwy w dostawach prądu w czwartek i piątek.

Rządowy marsz w Hawanie Rządowy marsz w Hawanie Źródło: Getty Images, fot: 2024 Anadolu
d1iuql0
d1iuql0

Kuba ma problem z niedoborem energii elektrycznej. Pogłębiły go dodatkowo rządowe obchody 1 Maja. Wielogodzinne przerwy w dostawach prądu były zauważalne w różnych częściach kraju, szczególnie w czwartek i piątek.

Niezależne internetowe portale Cibercuba i 14ymedio, donoszą, że główną przyczyną niedoborów prądu były masowe obchody Święta Pracy w Hawanie, które wymagały znacznego zużycia energii elektrycznej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nowa wizytówka Łodzi? W majówkę były tłumy. Ludzie zaskoczeni cenami

Pierwszomajowy pochód liczył 200 tys. osób

Cibercuba zauważa, że w środę, podczas obchodów 1 Maja w centrum Hawany, uczestniczyło ponad 200 tysięcy osób, wśród których dominowali studenci i pracownicy państwowych zakładów pracy.

d1iuql0

Kubański portal informuje, że "w czwartek system dostaw energii elektrycznej był niesprawny przez 20 godzin". Dodatkowo portal zwraca uwagę, że w piątek przerwy w dostawie prądu były zauważalne w wielu miejscach na wyspie.

Blackouty mają wpływ na produkcję żywności

Media zwracają uwagę, że coraz częstsze przerwy w dostawach energii elektrycznej, które były widoczne już w marcu i kwietniu, wpływają na spadek produkcji żywności na wyspie, co z kolei prowadzi do nasilenia się problemu niedoborów żywności i wody.

Niezależne portale informacyjne donoszą, że w kwietniu, w wyniku pogłębiającego się kryzysu żywnościowego na Kubie, niedobory żywności były widoczne nawet w niektórych pięciogwiazdkowych hotelach.

Eksperci ekonomiczni z firmy doradczej Havana Consulting Group z siedzibą w Miami, cytowani przez niezależne media, twierdzą, że główną przyczyną licznych niedoborów prądu jest niewydolność kubańskiego systemu energetycznego.

d1iuql0

Według raportu tej firmy obecnie na Kubie wykorzystuje się mniej niż 50 procent całkowitej mocy wytwórczej opartej na ropie naftowej i rozproszonym wytwarzaniu energii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1iuql0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1iuql0