Trwa ładowanie...
d11hqpa

KRM nie rekomenduje projektu ustawy o opcjach rządowi

Komitet Rady Ministrów nie zarekomendował
projektu ustawy o opcjach walutowych rządowi, jednak uznał, że
rozwiązanie problemu opcji jest konieczne.

d11hqpa
d11hqpa

Komitet Rady Ministrów nie zarekomendował projektu ustawy o opcjach walutowych rządowi, jednak uznał, że rozwiązanie problemu opcji jest konieczne - poinformowało we wtorek w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

"Komitet Rady Ministrów omówił projekt ustawy o zapobieżeniu skutkom społeczno - gospodarczym związanym z wprowadzeniem do obrotu gospodarczego niektórych złożonych instrumentów pochodnych. Po zapoznaniu się z uwagami zgłoszonymi do projektu przez poszczególnych ministrów i wysłuchaniu argumentów dotyczących możliwości rozwiązania problemu umów o opcje walutowe, KRM nie zarekomendował projektu ustawy Radzie Ministrów. Uznał jednak, że rozwiązanie problemu opcji walutowych jest konieczne" - napisano w komunikacie.

Jednocześnie KRM uznał, że rozwiązanie problemu umów o opcje walutowe wymaga stworzenia odpowiednich narzędzi.

"Opracowanie tych narzędzi musi być jednak oparte o pogłębioną analizę problemu i obowiązującego prawa. (...) Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego przeanalizuje umowy o opcje walutowe pod kątem zapisów, które są w nierównym stopniu korzystne dla obu stron umowy" - wynika z komunikatu.

d11hqpa

"KNF sprawdzi także czy przed podpisaniem umowy stronie kupującej została przedstawiona pełna informacja o konsekwencjach wynikających z jej realizacji" - dodają autorzy komunikatu.

KRM zdecydował także, że resorty: gospodarki, finansów, KNF oraz GUS dokonają analizy bieżącej sytuacji związanej z obowiązującymi umowami o opcje walutowe.

Zaś minister sprawiedliwości wspólnie z prezesem Rządowego Centrum Legislacji dokonają analizy możliwości dochodzenia praw przez przedsiębiorców, będących stroną umów o opcje walutowe.

"Ścieżka dochodzenia tych praw w świetle obowiązujących przepisów zostanie podana do publicznej wiadomości" - głosi komunikat.

d11hqpa

Napisano również, że rozważane jest także wprowadzenie możliwości korzystania przez przedsiębiorców z bezpłatnej pomocy prawnej w zakresie np. renegocjacji obowiązujących umów o opcje walutowe.

Wicepremier i minister gospodarki poinformował we wtorek, że rząd będzie dyskutował kwestię opcji walutowych.

Tydzień temu Pawlak informował, że resort gospodarki przygotował projekt ustawy, proponując trzy podejścia do rozwiązania problemu umów na opcje walutowe. Pierwsze gwarantowałoby stronom prawo do renegocjacji warunków umów w ciągu trzech miesięcy od wejścia w życie ustawy, drugie - pozwalające na odstąpienie od umowy i trzecie - na unieważnienie umowy na opcje z mocy prawa.(PAP)

bg/ ana/

d11hqpa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11hqpa