Trwa ładowanie...
d1wu9tl
01-06-2010 13:30

Narodowy Bank Polski bez tajemnic

Szanowni Państwo! Jest nam niezmiernie miło zaprosić na kolejne już, siódme Dni Otwarte w Narodowym Banku Polskim. Ciekawscy i wścibscy mile widziani. Zapraszamy rodziny z dziećmi. Ekonomia od podszewki, dziecinnie prosta! Spędzić weekend w banku i wyjść bogatszym? W wiedzę! To możliwe! Zapraszamy!!!

d1wu9tl
d1wu9tl

| _ Ile waży złota sztaba? Przyjdź i sprawdź! To zabawa! 100 tysięcy jest w brykiecie? Tak, możliwe! Poczujecie! Straż bankowa kasy broni? Bez… i przy użyciu broni!!! _ |
| --- |

Szanowni Państwo! Jest nam niezmiernie miło zaprosić na kolejne już, siódme Dni Otwarte w Narodowym Banku Polskim. Ciekawscy i wścibscy mile widziani. Zapraszamy rodziny z dziećmi. Ekonomia od podszewki, dziecinnie prosta! Spędzić weekend w banku i wyjść bogatszym? W wiedzę! To możliwe! Zapraszamy!!!

Od siedmiu lat organizujemy Dni Otwarte, aby pokazać nasze miejsce pracy – nowoczesną, przyjazną instytucję, która ma swoją historię i misję.
Chcemy, by po opuszczeniu gmachu przy Świętokrzyskiej zwiedzający wiedzieli, czym różni się bank centralny od komercyjnego, jak NBP dba o stabilność cen, jak zarządza rezerwami walutowymi i jak nadzoruje system płatniczy.
Pokazujemy nasze zbiory numizmatyczne, a także proces powstawania banknotów. Wyjaśniamy, jak odróżnić autentyczny banknot od fałszywego, opowiadamy, jak przygotowywane są analizy i prognozy ekonomiczne dotyczące np. inflacji bądź przewidywanych skutków wejścia Polski do strefy euro.
Zwiedzający mogą obejrzeć interaktywną wystawę o euro, która prezentowana była w wielu krajach europejskich.
Zapraszamy też do dealing-roomu: sali operacyjnej wydziału gospodarki dewizowej, do naszej biblioteki, mogącej się poszczycić najbogatszym w Polsce zbiorem książek i czasopism o tematyce ekonomicznej.

Bank będzie można zwiedzać indywidualnie z przygotowanym specjalnie na Dni Otwarte planem zwiedzania, jednak na terenie banku będą pracownicy kilkunastu departamentów i oddziałów okręgowych NBP, którzy na trasie zwiedzania będą ten weekend tylko do Państwa dyspozycji.

Na wszystkich, którzy pokonają całą trasę zwiedzania, czekają przy wyjściu pamiątki. Jedną z nich jest brykiet z pociętych na drobne kawałki pieniędzy. Aby wykonać taki brykiet z banknotów stuzłotowych potrzebna jest makulatura banknotowa o wartości stu tysięcy złotych!

Zabawa dla całej rodziny

Dni Otwarte NBP to okazja do rodzinnej zabawy pod namiotami rozstawionymi na tarasie od strony Pl. Powstańców. Każdy bez względu na wiek znajdzie tu coś dla siebie. Na dzieci będą czekać profesjonalni animatorzy gier i zabaw oraz prostych konkursów edukacyjnych o tematyce ekonomicznej. Będzie też specjalny kącik do rysowania, wata cukrowa, cukierki i drobne upominki. Przy stanowisku mincerza będzie można wybić okolicznościowy żeton, w innym zaś miejscu wygrać koszulkę z własnym zdjęciem. Kolejną atrakcją będzie interaktywna gra przy stanowisku Departamentu Systemu Płatniczego „Wirtualny świat przepływów bezgotówkowych”, a dla osób lubiących muzykę poważną proponujemy recitale Chopinowskie.

d1wu9tl

Jak co roku na dziedzińcu staną bankowozy, a straż bankowa zaprezentuje, jak bezpiecznie konwojuje pieniądze i jak skutecznie chroni Skarbiec NBP.

Czy łatwo jest podnieść sztabę złota?

Dni Otwarte NBP to wyjątkowa okazja, aby wziąć do ręki sztabę złota, spróbować ją podnieść (waży – bagatela – 12,5 kilograma!), a nawet zrobić sobie z nią zdjęcie. Wszystko oczywiście w obecności uzbrojonego strażnika. Sztaby złota produkowane są wyłącznie z kruszcu o najwyższej jakości, tj. w próbie złota 995-999,9. Mają ściśle określone wymiary i są specjalnie oznakowane. Banki centralne większości państw świata przechowują swoje rezerwy złota właśnie w postaci takich sztab. Złoto jest częścią rezerw dewizowych Polski. Większość z około 103 ton polskiego złota w sztabach znajduje się w depozycie w Banku Anglii, a tylko niewielka ich część – w skarbcu NBP. Dla porównania: rezerwy złota USA wynoszą aż 8.400 ton i znajdują się w słynnym Forcie Knox.

Gabinet Prezesa

Podczas Dni Otwartych będzie można wejść do Gabinetu Prezesa NBP. Zwiedzający zobaczą również sąsiadujące z gabinetem pomieszczenia reprezentacyjne - tzw. salonik i Salę Skórzaną, gdzie odbywają się spotkania z gośćmi. Wejdą również do sali Zarządu NBP, w której zapadają decyzje ważne dla całej gospodarki.
W tej sali, co miesiąc obraduje także Rada Polityki Pieniężnej, która decyduje o wysokości stóp procentowych banku centralnego.

d1wu9tl

Poznaj euro

W tym roku zapraszamy na specjalną Wystawę o euro przygotowaną przez Europejski Bank Centralny. Głównym celem wystawy, która będzie dostępna do 10 września jest poprawienie świadomości Europejczyków na temat banknotów i monet euro oraz ich zabezpieczeń. Wystawa jest wizualnie atrakcyjna i składa się z wielu interaktywnych elementów, takich jak: dwa telewizory plazmowe wyświetlające krótkie filmy o banknotach i monetach euro, monitor z prezentacją 3D, a także 5 interaktywnych ekranów dotykowych zawierających aplikacje oraz gry. Organizator, czyli Europejski Bank Centralny, już po raz kolejny będzie gościem Dni Otwartych NBP. W tym roku zaproszenie przyjęła także Komisja Europejska. Dla odwiedzających stoisko Euro przygotowano zabawy i konkursy z nagrodami, a eksperci będą odpowiadać na pytania.

Gabinet Numizmatyczny

Nie każdy wie, że w NBP znajduje się ogólnodostępny Gabinet Numizmatyczny*. Posiada on bogate, unikatowe zbiory.
Znajdziemy w nich polskie i zagraniczne banknoty, monety oraz ich projekty, a także medale, akcje i obligacje, narzędzia do produkcji pieniędzy i wiele innych przedmiotów związanych z bankowością.
Podczas tegorocznych Dni Otwartych Gabinet pokaże wystawę zatytułowaną „Wybrane projekty banknotów emitowanych przez Narodowy Bank Polski”.

d1wu9tl

*Niewątpliwą atrakcją wystawy jest gablota z piramidą złota. * Za pancernym szkłem można zobaczyć 20 złotych sztab o masie 12,5 kg każda oraz 16 sztabek kilogramowych. Inna gablota zawiera 1 milion złotych - 10 wiązek po tysiąc sztuk banknotów o nominale 100 zł raz ich równowartość w sprasowanych brykietach zmielonych banknotów.

| *Gabinet Numizmatyczny jest czynny w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 10.00-15.30 oraz w środy w godz. 8.30-16.00. Grupy, po wcześniejszym umówieniu się, mogą zwiedzać muzeum z przewodnikiem – pracownikiem NBP. |
| --- |

Od projektu do banknotu…

Jednym z najważniejszych miejsc podczas Dni Otwartych NBP będzie sala imienia Władysława Grabskiego, w której będą Państwo mogli odkryć, z czego i w jaki sposób powstają banknoty. Specjalnym gościem będzie Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych S.A. i jej eksperci, którzy przedstawią etapy produkcji papieru banknotowego. Dodatkowo projektanci wydanych przez NBP banknotów kolekcjonerskich przybliżą proces powstawania banknotu z Chopinem i Słowackim.
Na zakończenie każdy będzie mógł uczestniczyć w kursie rozpoznawania autentyczności znaków pieniężnych.

Co dokładnie będzie można zobaczyć i jakie atrakcje przygotowaliśmy, dowiedzą się Państwo odwiedzając naszą siedzibę.

Serdecznie Zapraszamy!
12 czerwca, godzina 10-18, 13 czerwca, godzina 9-16
Pl. Powstańców Warszawy 4.

Więcej informacji na stronach: www.nbp.pl, www.nbportal.pl

d1wu9tl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wu9tl