Trwa ładowanie...

"Anomalie na Orlenie". Ekspert mówi, dlaczego część kierowców płaci więcej

Polacy stali się bardzo wyczuleni na "cudy na pylonach", dlatego też bardzo nieufnie podchodzą do anomalii cenowych na stacjach. A z takimi mamy do czynienia w tej chwili. Jednak zdaniem eksperta jest wiele zmiennych, które wpływają na ceny paliwa na konkretnych stacjach. Nawet gdy mówimy o tym samym mieście.

Różnice w cenach sięgają nawet prawie 50 gr między miastami Różnice w cenach sięgają nawet prawie 50 gr między miastami Źródło: WP Finanse, fot: Czytelnik
d4h6liy
d4h6liy

Ceny benzyny na stacjach należących do Orlenu mogą różnić się nawet o kilkadziesiąt groszy. Na różne ceny w zależności od miasta zwrócili uwagę czytelnicy, którzy wyruszyli na długi weekend i tankowali poza swoimi miejscami zamieszkania.

Na stacji w Warszawie za litr benzyny Efecta 95 trzeba było zapłacić 7,02 zł. Natomiast to samo paliwo w oddalonym o ponad 100 km Płocku, gdzie siedzibę ma Orlen, kosztowało 6,88 zł/l. W Pile, położonej w województwie wielkopolskim, cena za litr to już tylko 6,73 zł/l. Najtańsze paliwo można znaleźć w stolicy województwa warmińsko-mazurskiego. W Olsztynie litr benzyny Efecta 95 kosztuje 6,55 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kiedyś "Made in Germany" to był synonim kiepskiej jakości - Krzysztof Domarecki w Biznes Klasie

"Cud na Orlenie 2024"?

Polacy po ubiegłorocznych "cudach na Orlenie" stali się bardziej wyczuleni na anomalie cenowe na stacjach polskiego giganta. Na przełomie 2022 r. i 2023 r. oraz przed wyborami parlamentarnymi w ubiegłym roku, ceny w Polsce różniły się znacząco od cen w innych krajach UE.

Ceny w majówkę mogły budzić obawy, tym bardziej że różnice w cenie między Olsztynem i Warszawą to 49 groszy.

Nie szukałbym drugiego dna w obecnych różnicach cen. W tamtej sytuacji ("cud na Orlenie" - red.) mieliśmy do czynienia z polityką cenową całego koncernu, zwłaszcza na poziomie hurtowym, która przekładała się na detal w całej Polsce. Przyczyny obecnej sytuacji są bardziej związane uwarunkowaniami lokalnymi, bo ciężko jest mówić o spójnej polityce cenowej jednej sieci, nawet w obrębie tych samych miast – mówi WP Finanse Grzegorz Maziak z e-petrol.pl.

Choć jak zauważa ekspert, różnice rzędu 50 groszy nie były dotąd aż tak częste, a aktualnie mamy do czynienia z taką sytuacją. Jednak fakt, że ceny się różnią, nie jest niczym nowym, ani nietypowym.

d4h6liy

Z zestawienia uśrednionej ceny paliw, przygotowanego przez Reflex wynika, że przed majówką najdroższa benzyna bezołowiowa 98 jest na stacjach województwa mazowieckiego (6,87 gr/l), a najtańsza w woj. pomorskim (6,61 gr/l).

Rozpiętość cenowa pojawia się nie tylko pomiędzy regionami, ale też na poziomie lokalnym. Przykładowo na Dolnym Śląsku zdarzają się różnice ponad 30 groszy w cenie paliwa pomiędzy stacjami Orlenu – dodaje Maziak.

Orlen tłumaczy różnice

Jak wyjaśniał Orlen w przesłanej WP Finanse odpowiedzi, różnice w cenach paliw na poszczególnych stacjach wynikają przede wszystkim z uwarunkowań lokalnych, w których funkcjonuje dana stacja, w ramach tzw. mikrorynku.

Chodzi m.in. o różnice w cenach gruntu, kosztach funkcjonowania i utrzymania stacji, a także różnic w potencjale sprzedażowym, wynikających z położenia i odległości obiektu od aglomeracji oraz węzłów komunikacyjnych.

d4h6liy

Dlatego, jak napisał w odpowiedzi koncern, ceny na poszczególnych stacjach mogą się od siebie różnić w zależności od lokalizacji i jest to zjawisko powszechne, występujące w całym kraju i dotyczące również stacji prowadzonych przez inne firmy na rynku.

Jeżeli patrzymy na różnice między obiektami zlokalizowanymi w zupełnie innych warunkach, zwłaszcza w odniesieniu do konkurencji lokalnej, to trudno o rzetelną analizę. Ważne jest, czy w okolicy znajduje się inna stacja, z którą trzeba rywalizować cenowo – mówi Grzegorz Maziak.

Analityk dodaje, że istotne jest też to, czy są to stacje franczyzowe, które w przypadku dużej sprzedaży mogą liczyć na korzystniejsze warunki współpracy z marką. Takie stacje negocjują warunki zakupów i mogą liczyć na różne poziomy upustów cenowych w zależności od potencjału.

d4h6liy

 Michał Krawiel, dziennikarz WP Finansemoney.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4h6liy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4h6liy